Vše, co byste měli vědět o bateriích
Při výběru baterie je třeba zvážit několik věcí, proto jsem shrnul hlavní body do několika slov:
Pokud si koupíte menší nebo větší baterii, nebude se vám tam hodit, nedosáhne na póly nebo bude chrastit, takže pokud je u ní napsáno, že má například velikost 18650, kupte si ji. Na co se ještě musíte zaměřit, abyste vybrali správnou baterii?
Seskupení podle velikosti
Do sportovních svítilen se nejčastěji používají baterie 18650, ale běžné jsou i baterie 14500 a 26650, dále baterie 10440, 16340, 18350, 18500, 32650 a v poslední době se začínají prosazovat i baterie 20700 a 21700 (posledně jmenovanému napomáhá skutečnost, že baterie této velikosti má mnoho elektrokol a baterie této velikosti mají i automobily Tesla, a není jich málo). V praxi tato čísla představují velikost baterie, například pokud se podíváme na 18650, první dva znaky představují průměr článku, v našem případě 18 mm, a druhé dva znaky představují délku článku, která je 65 mm. Aby byl život trochu složitější, některé baterie se mohou lišit o několik mm, takže i když se jedná o 18650, může být široká 18,5 mm a dlouhá až 70 mm, zejména pokud je chráněná (o tom, co to znamená, se zmíníme později), takže se vyplatí před objednáním zkontrolovat, jaká baterie se do které lampy vejde, protože je smůla, když se baterie nevejde, a je smůla, když se v lampě "shlukuje". Na Sportlampa.com vždy doporučujeme ke každé lampě baterie a nabíječky, které zaručeně pasují, aby zákazníci nemuseli trpět takovými nepříjemnostmi.
Rozdělení do skupin podle napětí
Baterie na bázi niklu se jmenovitým napětím 1,2 V, což v praxi znamená, že pracují v rozmezí 0,8 až 1,4 V.
Baterie na bázi lithia, ale s provozním napětím 1,5 V, ty byly vytvořeny jako náhrada předchozí skupiny, pracující mezi 1 a 1,8 V.
Lithium-iontové s napětím 3,0 V (typicky velikosti CR2 a CR123)
baterie LifePO4 s napětím 3,2 V
Li-ion 3,6 V (mezi 2,8 a 4,2 V)
Tyto baterie nejsou vzájemně zaměnitelné, takže nevkládejte baterii 3,6 V do zařízení, které očekává baterii 1,2 V, jinak skončíte s nepříjemnou kaší. Baterie s napětím 1,5 V se jednoduše spojí se standardní nabíječkou s napětím 1,2 V. Můžete však vložit 3,0V baterii do nabíječky, která je zapojena na 3,2 V, ale není důvod pro větší rozdíl.
Seskupení podle materiálu
V současné době jsou na trhu dva hlavní typy baterií, na bázi niklu (1,2 V) a lithia. (3,7V)
Existují dva typy baterií na bázi niklu, nikl-kadmiové (Ni-Cd) a nikl-metalhydridové (Ni-MH). Druhý jmenovaný je pokročilejší, má zhruba třikrát větší kapacitu než kadmiové baterie, ale kapacitou a dalšími důležitými vlastnostmi stále zaostává za li-ionovými bateriemi.
Li-ion
Lithium-iontové baterie jsou v současné době nejrozšířenější (prodáváme hlavně je), a to z několika důvodů:
Lithiové baterie jsou mnohem lehčí a odolnější než baterie na bázi niklu.
Nemají paměťový efekt
Jsou lehčí a levnější než běžné baterie
I vybitý článek může dodávat minimálně 2,8 V ve srovnání s bateriemi NiCd nebo NiMH s napětím 1-1,25 V, ačkoli se nedoporučuje jít pod 3 V, protože to ohrožuje životnost baterie, a ne všechny nabíječky je dokáží přivést k životu
Nicméně: nechráněné jsou citlivější, mohou se přebít, což může baterii zničit, a uzavřená baterie může být nebezpečná, proto kupujte pouze kvalitní baterii a nabíječku ze spolehlivého zdroje
Ochrana
Li-ion baterie lze rozdělit do dvou velkých kategorií: chráněné a nechráněné. Chráněné baterie mají ve spodní nebo horní části malý obvod, který slouží k bezpečnostním účelům a odpojuje článek baterie od jejích svorek v případě přebití, nadměrného vybití nebo zkratu. Nechráněné baterie proto vyžadují větší péči, ale jsou levnější než jejich chráněné protějšky. Ochrana je na bateriích vyznačena pomocí plošného spoje.
Důležité je, že chráněné baterie jsou delší, například chráněné baterie 18650 mohou mít až 70 mm místo 65 mm.
Nepřetržitá a maximální zatížitelnost
U baterií rozlišujeme dva výše uvedené údaje, protože zatímco první z nich vydrží baterie až do konce své kapacity, druhý vydrží pouze 1-2 sekundy, proto se vyplatí věnovat pozornost tomu, co je na které baterii napsáno a jak je inzerována.
Shrnutí
Nekupujte baterii 18650, která váží méně než 40 g, pokud nestojí haléře, protože její kapacita je určitě nižší než 1500
nekupujte baterie 18650, které mají větší kapacitu než 3600 mAh, protože tolik mít nemohou, pokud nějakou uvidíte, určitě nemá 1500, zvlášť pokud stojí haléře